МОТИВИ
към Решение по АНД №148/2021 г. по описа на РС - Ч.
С Постановление от 15.11.2021 г. на РП Смолян, на основание чл.375 НПК вр. чл.78а НК, е внесено предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на
1.Обвиняемият М.Д.С., ЕГН ..., роден на ... г. в гр.В., жител и живущ в ...., на основание чл.78а от НК да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за извършено престъпление по чл.354а, ал.5 във вр. с ал.3, т.1, предл.I-во във вр. с чл. 20, ал.2, във вр. с чл.63, ал.1, т.5 от НК, за това, че на 11.07.2021 г., около 19.30 ч., хотел „...“ в гр.Ч., общ.Ч., обл.С., в ползвания от него апартамент № ..., като извършител ...., но разбирайки свойството и значението на деянието и можейки да ръководи постъпките си, в съучастие с Н.Р.С., Р.А.К. и Е.И.К., всички от гр.В., без надлежно разрешително изискуемо съгласно чл.7, ал.1 и чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.1 и следващите от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, държал в себе си, високорисково наркотично вещество по смисъла на чл.3, ал.2, т.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.3, т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични и Приложение №1 - Списък I - “Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина”, а именно - коноп /канабис, марихуана/, както следва:
- На шкаф, в
прозрачна найлонова торбичка със свит на топка черен найлонов плик - с нето
тегло
- На шкаф, в
цилиндрична мелничка с лостче
и с надпис „Amsterdam“ - с нето тегло
2.Обвиняемият Н.Р.С., ЕГН ..., роден на ...г. в гр.В., жител и живущ в ...., на основание чл.78а от НК да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за извършено престъпление по чл.354а, ал.5 във вр. с ал.3, т.1, предл.I-во във вр. с чл. 20, ал.2, във вр. с чл.63, ал.1, т.5 от НК, за това, че на 11.07.2021г. около 19,30 ч., хотел „...“ в гр.Ч., общ.Ч., обл. С., в ползвания от него апартамент № ..., като извършител ...., но разбирайки свойството и значението на деянието, и можейки да ръководи постъпките си, в съучастие с М.Д.С., Р.А.К. и Е.И.К., всички от гр. В., без надлежно разрешително изискуемо съгласно чл.7, ал.1 и чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.1 и следващите от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, държал в себе си, високорисково наркотично вещество по смисъла на чл.3, ал.2, т.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.3, т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични и Приложение №1 - Списък I - “Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина”, а именно - коноп /канабис, марихуана/, както следва:
- На шкаф, в
прозрачна найлонова торбичка със свит на топка черен найлонов плик - с нето
тегло
- На шкаф, в
цилиндрична мелничка с лостче
и с надпис „Amsterdam“ - нето тегло
3. Обвиняемият Р.А.К., ЕГН ..., роден на ...г. в гр.Б., жител и живущ в гр.В., ...., на основание чл.78а от НК да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за извършено престъпление по чл.354а, ал.5 във вр. с ал.3, т.1, предл.I-во във вр. с чл. 20, ал.2, във вр. с чл.63, ал.1, т.5 от НК, за това, че на 11. 07.2021г. около 19,30 ч., хотел „...“ в гр.Ч., общ.Ч., обл.С., в ползвания от него апартамент № ..., като извършител ...., но разбирайки свойството и значението на деянието и можейки да ръководи постъпките си, в съучастие с Н.Р.С., М.Д.С. и Е.И.К., всички от гр. В., без надлежно разрешително изискуемо съгласно чл.7, ал.1 и чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл. 1 и следващите от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, държал в себе си, високорисково наркотично вещество по смисъла на чл.3, ал.2, т.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.3, т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични и Приложение №1 - Списък I - “Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина”, а именно - коноп /канабис, марихуана/, както следва:
- На шкаф, в
прозрачна найлонова торбичка със свит на топка черен найлонов плик - с нето
тегло
- На шкаф, в
цилиндрична мелничка с лостче
и с надпис „Amsterdam“ - с нето тегло
и 4. Обвиняемият Е.И.К., ЕГН ..., роден на ....г. в гр.В., жител и живущ в ....., на основание чл.78а от НК да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за извършено престъпление по чл.354а, ал.5 във вр. с ал.3, т.1, предл.I-во във вр. с чл. 20, ал.2 от НК, за това, че на 11.07.2021г. около 19,30 ч., хотел „...“ в гр.Ч., общ.Ч., обл.С., в ползвания от него апартамент № ..., като извършител, в съучастие с Н.Р.С., М.Д.С. и Р.А.К., всички от гр.В., без надлежно разрешително изискуемо съгласно чл.7, ал.1 и чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.1 и следващите от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл.73, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, държал в себе си високорисково наркотично вещество по смисъла на чл.3, ал.2, т.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.3, т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични и Приложение № 1 - Списък I - “Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина”, а именно - коноп /канабис, марихуана/, както следва:
- На шкаф, в
прозрачна найлонова торбичка със свит на топка черен найлонов плик - с нето
тегло
- На шкаф, в
цилиндрична мелничка с лостче
и с надпис „Amsterdam“ - с нето тегло
В съдебно заседание РП, редовно уведомена не изпраща свой представител.
Обвиняемите редовно призовани, се явяват лично и с упълномощените си защитници. Не оспорват описаната фактическа обстановка, признават се за виновни и изразяват критично отношение към стореното.
В хода на съдебното производство защитниците пледират за приложение на чл.9, ал.2 от НК, в евентуалност обвиняемите да бъдат освободени от наказателна отговорност на основание чл. 78а от НК и на същите да бъдат наложени наказания в минимален размер.
Съдът като взе предвид събраните по делото писмени доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:
Обвиняемите С., С., К. и К. не притежават надлежно разрешително, изискващо се съгласно чл.7, ал.1 и чл.73, ал.1 от ЗКВНВП и чл.1 и следващите от Наредбата за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл.73, ал.1 от ЗКВНВП, което да им даде право да манипулират с наркотични вещества (респ.- и да държат такива).
Обвиняемите С., С. и К. към 11.07.2021 г. …. Те не се водят на диспансерно наблюдение към център за психично заболяване и не са лекувани за такива заболявания. Този факт, както и поведението на тримата обвиняеми сочат на извода, че към въпросната дата - 11.07.2021 г., ………, те са разбирали свойството и значението на деянията си и са могли да ръководят постъпките си.
Следобед, на 11.07.2021 г., група деца и младежи, участващи в частна театрална школа в гр.В., пристигнали на лятна академия по сценични изкуства в гр.Ч., обл. С., като ръководител на групата била св.С.Г., а част от групата били и четиримата обвиняеми, които са настанени в един апартамент в хотел „...“ - апартамент № .... Няколко дни преди да пристигнат в гр.Ч. обвиняемите С., С., К. и К. се срещнали в гр.В. и решили заедно да си купят марихуана, която да използват по време на лятната академия. В изпълнение на замисленото те събрали по 22 лв. от всеки и закупили марихуана, която взели със себе си за гр.Ч., където я оставили в апартамента, в който били настанени (разделена на две части). Още в деня на пристигането им в гр.Ч. и след настаняването на четиримата обвиняеми в горепосочения апартамент, те излезли на разходка в града, като със себе си взели и изпушили определено количество от носената марихуана. При прибирането им към хотел „...“ обвиняемите били пресрещнати (пред хотела) от полицаи от РУ-гр.Ч., които ги попитали дали имат наркотични вещества в себе си. Тогава те признали, че имали една цигара марихуана, която изпушили и хвърлили фаса. Извършено било претърсване и изземване в неотложни случаи с последващо съдебно одобрение в апартамента, в който били настанени четиримата обвиняеми. В хода на въпросното претърсване на шкаф, в прозрачна найлонова торбичка със свит на топка черен найлонов плик и на шкаф, в цилиндрична мелничка (метален гриндер - мелничка за трева) с лостче и с надпис „Amsterdam“ са намерени и иззети сухи растителни маси. След претеглянето с електронна везна било установено, че сухата растителна маса в прозрачната найлонова торбичка е с бруто тегло от 9,02 гр., като същата, както и мелничката с находящата се в нея суха растителна маса са иззети и при направения полеви нарко тест с „CANNABIS TEST ММС“, въпросната суха листна маса реагирала на канабис („cannabis”). Изготвеният Протокол за претърсване и изземване в неотложни случаи с последващо съдебно одобрение е одобрен с Определение № 24/12.07.2021 г. по ЧНД № 104/2021 г. по описа на Районен съд-гр.Ч..
От заключението по извършената физико-химическа експертиза се установява, че намерените при извършеното претърсване и изземване сухи, растителни маси - обекти № 1 и № 2, представляват марихуана (канабис/коноп), които са с нето тегло, съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол /ТХК/ и нето тегло на остатъка от марихуана след изследването, както следва:
-Обект № 1: нето тегло - 6,980 гр.; ТХК - 12,4 тегловни %, нето тегло на остатъка - 6,280 гр.;
-Обект № 2: нето тегло - 0,488 гр.; ТХК - 15,8 тегловни %; нето тегло на остатъка - 0,273 гр.;
Общо нето тегло на марихуаната (за всички обекти) е 7,468 гр.
Тетрахидроканабинолът /ТХК/ е органично съединение с доказано психоактивно (наркотично) действие, което по естествен път се синтезира и съдържа в растенията от рода на марихуаната (коноп, канабис). Марихуаната (коноп, канабис) е растение/вещество, което е поставено под контрол и е включено в Списък I „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредният ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ на Приложение № 1 към чл.3, ал.1 на Наредбата за реда за класифициране на растения и вещества като наркотични, към чл.3, ал.2 на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП). Остатъкът от количеството, след извършване на експертизата - 6,553 гр. е предаден в Централно митническо управление-гр.София, Отдел „МРР-НОП“.
От съставения Протокол за оценка на наркотични вещества се установява, че по метода на математическото изчисление, съгласно Приложение № 2 към член единствен на Постановление № 23 на Министерския съвет от 29.01.1998 г. за определяне на цена на наркотични вещества за нуждите на съдопроизводството, стойността на общо 7,468 гр. марихуана възлиза на 44,81 лв.
Обвиняемият М.Д.С., ЕГН ... е роден на ...г. в гр.В., ......, с адрес: гр.В., ж.к...., бл. ..., вх. ..., ет. ..., ап. ..., с настоящ адрес: гр.В., ул. ... № ....
Обвиняемият Н.Р.С., ЕГН ... е роден на ...г. в гр.В., ...., с постоянен и настоящ адрес: гр.В., ж.к. ... бл. ..., вх. ..., ет. ..., ап. ....
Обвиняемият Р.А.К., ЕГН ..., роден на ...г. в гр.Б., ...., с адрес: гр.В., ул.... № ..., ет. ....
Обвиняемият Е.И.К., ЕГН ... е роден на ....г. в гр.В., ....., с адрес: гр.В., ул..... № ..., вх...., ет...., с постоянен адрес: гр.В., ж.к.... .., вх...., ет. ..., ап. ....
Визираната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от всички гласни и писмени доказателства събрани в хода на досъдебното и съдебното производство, приобщени по реда на чл. 283 от НПК, в това число протокол за разпит на обвиняеми, справки за съдимост, протокол за претърсване и изземване в неотложни случаи с последващо съдебно одобрение, протокол №1187 от 13.07.2021г. за физикохимична експертиза; протокол за оценка на наркотични вещества от 05.08.2021г.; протокол за разпит на свидетелката С.Г., чиито показания съдът кредитира като безпристрастно дадени.
При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:
Изтъкнатите несъмнени фактически констатации налагат извод, че обвиняемите са осъществили признаците от фактическия състав на престъплението по възведеното обвинение като на инкриминираната дата без надлежно разрешително са държали високорисково наркотично вещество по смисъла на чл.3, ал.2, т.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и чл.3, т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични и Приложение №1 - Списък I - “Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина”, а именно - марихуана /канабис, коноп/, като са съзнавали общественоопасния характер на деянието, предвиждали са настъпването на общественоопасните последици и пряко са целяли тяхното настъпване. Обвиняемите са съзнавали, че веществата, които държат са наркотични такива и че същите упражняват фактическа власт върху тях в нарушение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
Съгласно разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК законодателят изрично е посочил предпоставките, при които едно деяние, макар и формално да осъществява признаците на дадено престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Като критерий, който обуславя малозначителността на едно деяние, е визиран един от обективните признаци на престъплението, а именно – обществената му опасност, като в първия случай – тя изобщо липсва (обществените отношения не се засягат), а във втория – същата е явно незначителна (обществените отношения се засягат в такава степен, при която използването на наказателна репресия е неоправдано).
Обществената опасност на престъпното деяние отразява неговото обективно противоречие с интересите на обществото и неговото развитие, с установените в страната обществени отношения от всякакъв вид в тяхната съвкупност. Разпоредбата на чл.10 от НК отразява това обективно противоречие, като посочва и основните негови проявни форми – деяние, което застрашава или уврежда личността, правата на гражданите, собствеността, установения с Конституцията правов ред в Република България или други интереси, защитени от правото. Не всяко общественоопасно деяние обаче е престъпление, а само това, което съдържа това обективно качество, съобразно критериите на чл.9, ал.1 от НК и по аргумент за противното - от разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК. Характера на обществената опасност се определя от характера на обществените отношения, върху които се посяга, спецификата на последиците и степента на засягане на обекта в качествено и количествено отношение. Степента на обществената опасност се определя от стойността на предмета, последиците от деянието, характерът на действието или бездействието, начините и средствата, използвани от дееца за осъществяване на деянието, условията на време, място и обстановка, при които е осъществено конкретното деяние, особеностите на субекта на престъплението, особеностите на субективната страна на престъплението. Степента на обществена опасност подлежи на оценка от съда и при решаване на въпроса за приложение на чл.9, ал.2 от НК.
При преценка на обществената опасност на конкретното деяние и конкретните лица, съдът отчете следните обстоятелства: 1) малкото количество наркотично вещество, което са държали обвиняемите, като следва да се има предвид, че същото е предназначено за четири лица, поради което за всеки обвиняем това е по 1.87 гр. марихуана, независимо, че обвинението е за задружно участие в държане на високорискови наркотични вещества; 2) незначително ниска стойност на съответното наркотично вещество – общо 44.81 лв, или за всеки от обвиняемите – това е по 11.20лв.; 3) чистото им съдебно минало; 4) доброто процесуално поведение, изразяващо се в незабавно съгласие за даване на обяснения, съдържащи пълно признание за осъществено държане на съответното количество наркотично вещество; 5) изразеното критично отношение към стореното както в приобщения разпит от досъдебното производство, така и в хода на съдебното производство. Това се извежда и от разпита на св. Г. /л.88 от ДП/, която споделя, че .... много са съдействали, като след излизане на полицаите изразили искрено съжаление и разкаяние; 6) младата възраст на обвиняемите (…), в която липсва житейски опит, същите все още формират ценности, изграждат характер. Налице е незрялост в емоционално-волевата сфера; 7) обстоятелството, че процесното наркотично вещество е било предназначено за лична употреба, обвиняемите не са пристрастени, нямат асоциални прояви, обусловени от употребата на наркотици; 8) инцидентен характер на деянието, доколкото няма данни за обратното и 9) характеристичните данни на обвиняемите са добри.
В своята съвкупност, всички изтъкнати обстоятелства водят настоящия съдебен състав до категоричен извод за явна незначителност на степента на реализираната с процесното деяние обществена опасност, при което са налице критериите на втората хипотеза на чл.9, ал.2 от НК.
Доколкото в случая е повдигнато обвинение по чл.354а, ал.5 вр. ал. 3, т.1, предл. 1 във вр. чл.20, ал.2 от НК, касаещ маловажност на случая, съдът намира за необходимо да посочи разликата между разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК и съдържанието на понятието "маловажен случай", изяснено в разпоредбата на чл.93, т.9 от НК.
Маловажността на случая, регламентирана в чл.93, т.9 от НК е елемент от състава на различни престъпни деяния, посочени в някои от разпоредбите на особената част на НК, които деяния остават престъпни, въпреки наличието на обстоятелствата по чл.93, т.9 НК. Разпоредбата на чл.9, ал.2 НК се прилага за всички престъпни състави, дори и квалифицирани като маловажни случаи по смисъла чл.93, т.9 НК.
С разпоредбата на чл.354а от НК се защитават важни обществени отношения свързани със здравето на гражданите и преди всичко на младите хора. Това обстоятелство е преценено от законодателя при криминализиране на придобиването на високорискови наркотични вещества без надлежно разрешение, дори когато деянието представлява маловажен случай. Въпреки това и маловажните случаи на престъпления от този вид следва да имат определена степен на обществена опасност, която прави оправдано третирането им като престъпления.
Следва да се посочи още, че реализирането на наказателната, съответно реализирането на административно-наказателната отговорност, не е самоцел на закона, тъй като справедливо е предвидена възможност за оценка на обществената опасност на конкретното деяние през призмата на неговата малозначителност и предоставянето на възможност на конкретното лице да се поправи и превъзпита. Реализирането на наказателната репресия в случай като този би означавало да не се даде възможност на един човек в млада възраст да се развива без обременености в житейския си път като пълноценен член на обществото, като в същото време не са предприети адекватни мерки за преследване на тези негови членове, които разпространяват наркотичните вещества сред младежите (в този смисъл са и Решение № 870 от 17.10.2005 г. на ВКС по н. д. № 242/2005 г., Решение № 557 от 13.01.2009 г. на ВКС по н. д. № 609/2008 г., Решение № 414 от 26.10.2009 г. на ВКС по н. д. № 429/2009 г., Решение № 123 от 19.03.2010 г. на ВКС по н. д. № 744/2009 г., НК, Решение № 148 от 18.06.2013 г. на ВКС по н. д. № 370/2013 г., Решение № 382 от 28.11.2014 г. на ВКС по н. д. № 1107/2014 г., Решение № 68 от 25.02.2015 г. на ВКС по н. д. № 2000/2014 г. и др.).
Що се отнася до твърдяното в хода на делото „лекомислие“ при извършване на деянието, то това са елементи на чл.61 от НК, който в случая е неприложим, доколкото обвиняемите са навършили пълнолетие, а нормата на чл.61 от НК предвижда те да са непълнолетни както към момента на деянието, така и към момента на освобождаването им от наказателна отговорност (така Решение 43/16г. по дело 139/16г. на ВКС).
Предвид гореизложеното съдът прецени, че деянието, извършено от обвиняемите само формално осъществява признаците на престъпление по смисъла на чл.354а, ал.5 вр. ал. 3, т.1, предл. 1 във вр. чл.20, ал.2 от НК за обвиняемия К. и чл.354а, ал.5 вр. ал. 3, т.1, предл. 1 във вр. чл.20, ал.2 от НК във вр.чл.63, ал.1, т.5 от НК за обвиняемите С., С. и К., но тъй като степента на тяхната обществена опасност е явно незначителна, съобразно чл.9, ал.2 от НК деянието не е престъпно, поради което и на основание чл.304 НПК, съдът признава обвинаемите за невиновни.
На основание чл.354а, ал.6 от НК, веществените доказателства остатък от наркотично вещество – 6.553гр. марихуана, намиращ се на съхранение в Централно митническо управление – гр.София, Отдел „МРР-НОП“ и 1бр. празна черна полиетиленова опаковка, приложена по делото се отнемат в полза на Държавата, като след влизане в сила на решението следва да бъдат унищожени.
При този изход на делото и съобразно чл.190, ал.1 от НПК сторените в производството разноски в размер 115.80 лв. остават за сметка на Държавата.
Водим от гореизложеното, съдът постанови решението.
16.12.2021г. РАЙОНЕН СЪДИЯ: